Jak přijmout smrt do života (3.díl)

09.06.2019

Ve třetím díle připojuji konkrétní tipy, které vám mohou pomoci přijmout téma smrti, ať už cítíte, že jste natolik ovládáni pocitem strachu ze smrti, že vám to nepříjemně komplikuje život anebo cítíte, že se potřebujete vyrovnat přímo se smrtí blízkého. Zmíním také častokrát opomíjené téma nenarozených dětí.

Nenarozené děti, potraty

Z emocionálního hlediska je v základním ohledu jedno, zda miminko odešlo v 6. týdnu nebo v 8. měsíci. Pro ženu je to vždy a v každém případě velká ztráta a zásah do její psychiky i do těla, ať už si to připouští nebo ne. Vždy se to nějakým způsobem dotkne její sebedůvěry a sebehodnoty, důvěry ve schopnost jejího těla přivést na svět nový život, důvěry ve schopnost být matkou nebo třeba tématu osobního selhání.

Ať už miminko odejde spontánně nebo se žena rozhodne pro potrat sama, z mé terapeutické praxe vyplývá, že je vždy přítomna VINA, kterou je potřeba propustit.

Pro psychické i fyzické zdraví ženy je velice přínosné a důležité se tomuto zážitku pečlivě věnovat a zpracovat si všechny emoce a související přesvědčení. Je potřeba ztrátu opět důkladně pročistit, vyplakat a nechat si čas jí projít a přijmout.

Krásně se tomu věnuje psycholožka Lucie Lebdušková, která napsala o tomto tématu i knihu www.cekalajsemmiminko.cz

Rituály

Jak už jsem psala v předchozích dílech, v naší společnosti zoufale chybí zakotvené přechodové rituály. Ty nám pomáhají přirozeným způsobem se vyrovnat s jakoukoli životní změnou, prožít si ji, přijmout ji, vnitřně ukončit staré a přivítat nové.


Ze zkušenosti mohu VELICE doporučit například Rituál smíření se smrtí u Tamary Melissy s podtitulem "Rituál odpuštění a smíření s těmi, co odešli; také s nenarozenými dětmi. Přijetí smrti do života."

Prošla jsem ho právě po úmrtí mé kamarádky Denisy a mé babičky a bylo to nesmírně hojivé. Překvapivě (nebo spíše ani ne, už jsem zvyklá 😊) jsem na rituálu neřešila ani tak smrt kamarádky nebo babičky, ale uzavřelo se téma smrti mého táty, syna zemřelé babičky.

Tamara je nesmírně jemná, citlivá a podporující žena, která vás dokáže nádherně provést. Na rozdíl od terapie, kterou dělám já, kdy s klientem procházíme procesem spíše "mentálně," zde hodně pracujete také s tělem.

Věřím ale, že podobný rituál je léčivý vždy a pro všechny. Rituál se smrtí totiž nemusí být jen o smrti fyzické osoby. Možná si potřebujete prožít a odžít emoce spojené s ukončením nějaké životní etapy, možná se potřebujete smířit se ztrátou "něčeho" jako třeba iluze, vztahu, projektu, starého "já" v rámci hlubší osobní transformace, zkrátka potřebujete v sobě uzavřít nějaký "konec."

Nepodceňujte vaše emocionální a fyzické tělo.

I když jste si vše prošli a zdůvodnili "racionálně", už je to všechno dávno a je to za vámi, už jste se přes to přenesli, zeptejte se především vašeho těla a jeho řeči - pocitů, fyzických vjemů a emocí. Tělo nelže. Pokud se potýkáte s nějakým fyzickým neduhem nebo nemocí, zkuste si sednout sami se sebou a zeptat se vašeho těla, resp. té části, kde se problém nachází: "Kdyby tam byl schovaný nějaký dávný smutek nebo jiná emoce/vzpomínka, co by to bylo?" Naslouchejte intuitivně a trpělivě. Důvěřujte moudrosti vašeho těla. Tělo má samoléčivou schopnost. Když mu nebudete překážet, poradí si. Nechte odejít to, co má. Dýchejte do toho místa a jen dovolte, ať to odchází.

Terapie

Určitě doporučuji terapii, která pracuje hloubkově a s emocionální stránkou osobnosti. Já pracuji s metodou CESTA a s VNITŘNÍM DÍTĚTEM.

Výborné je také EFT (technika emoční svobody) - tzv. ťukání nebo RADIKÁLNÍ ODPUŠTĚNÍ, RODINNÉ KONSTELACE.

Knihy pro dospělé

Bronnie Ware: Čeho před smrtí nejvíc litujeme: jak nám život změní naši drazí, když umírají

Elisabeth Kuebler-Ross

Veronika Hurdová: Moje milá smrti

Anita Morjaani: Musela jsem zemřít

Lucie Lebdušková: Čekala jsem miminko, ale...

Knihy pro děti

Seznam knih od Cesty domů

Anna a Anička 

Návštěva malé smrti

Články

Lucie Chaya: Desatero o smrti

Dr. Laura Markham: Jak dětem pomoci se smutkem, ztrátou nebo úmrtím blízké osoby

Weby

Ke kořenům

Cesta domů - hospic a další služby

Krásný projekt Cesty domů, kde si můžete naplánovat svůj pohřeb Moje smrt

Nenarozená miminka, potraty www.cekalajsemmiminko.cz a www.prazdnakolebka.cz

Dlouhá cesta - pomoc rodičům, kteří přežili své dítě

Na konci dechu - Kateřina Grofová, pomoc pozůstalým

Šance dětem - organizace pomáhající rodinám a dětem v různých krizových situacích

Chci dostávat upozornění na nové články

* vyplněním tohoto formuláře berete na vědomí Zásady zpracování osobních údajů a souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit kliknutím na odkaz v každém e-mailu.