Můžeme změnit minulost? (nová meditace)

22.06.2024

Nevyřešené situace nám někde na pozadí ubírají spoustu energie. Jako bysme k nim byly stále poutáni neviditelným lanem. Ovlivňují naše vztahy, rozhodování, výchovu dětí, zdraví, naši schopnost cítit radost, být sami sebou a žít život v plnosti. Minulost můžeme změnit. Můžeme se osvobodit uvnitř nás.

Příklad práce s meditací - Léčení a změna vzpomínky

Celý den jste v práci cítily podrážděnost a ta poslední kapka přišla doma s dětma. Už celé odpoledne byl pořád nějaký problém, děti na sebe ječely a večer odmítaly jít do postele. V tu chvíli už toho bylo příliš a vy jste křičely věci, které byste normálně nevypustily z úst...

Teď už děti spí a vy sedíte v kuchyni a je vám smutno. Zase ty výčitky. Pocity selhání a rezignace. Nedáváte to...jak to udělat, abyste vše zvládaly, byly klidné a laskavé mámy a měly aspoň nějakou kontrolu nad svým životem. Ale jak, když jste tak šílené unavené a nejradši byste odjely na pustý ostrov?

A tak si vzpomenete, že máte někde v mobilu meditaci, která vám pomůže uvolnit všechny ty pocity selhání, sebekritiky, lítosti, bezvýchodnosti, hněvu, smutku... 

  1. Přiznáte si všechny pocity a procítíte je v těle. Pak můžou konečně svobodně odejít. Je tam spousta vzteku na sebe, na děti, na život a pod tím strachy a taky samota a přesvědčení "jsem (zase) k ničemu. 
  2. Všechno to obejmete a uvolníte s dechem a s laskavým vedením v meditaci. Tělo se uvolnilo, konečně už nic nemusíte držet, ani řídit. 
  3. Ve vašem imaginárním prostoru jste přivítaly vaše já ze dneška. Díváte se na ní s láskou a pochopením. Tolik toho dělá, tolik se snaží. Dovolíte jí to všechno vyjádřit. Nasloucháte a přijímáte vše, co prožívá a co vám sděluje. Obejmete jí. Je jí lépe. Tohle celý den potřebovala... 
  4. Ptáte se jí, co by bývala celý den potřebovala, aby všechny ty nároky dne prožila co nejlehčeji? Pomoc, péči, odpočinek, lehkost, pocit, že je milovaná, i když se jí nic nedaří, chvíli klidu, aby mohla nabrat energii...(možná se objeví i nějaké mladší já z dětství..)
  5. Dovolíte jí nadechnout všechny tyto kvality a prožít nové pocity, které teď proudí do těla, do buněk. Tělo začíná ožívat., mravenčení, teplo, energie...staré emoce rozmrzají... Co by potřebovala slyšet? Že je tady někdo, kdo jí miluje, že si může říct o pomoc, že je skvělá máma, že se může o někoho opřít, že už není sama. Opečujete se a podpoříte.
  6. Přehrajete si situaci, jak by se bývala odehrála, kdybyste měly v sobě tuto podporu. Jak by to proběhlo? Co by bylo jinak? 
  7. Mozek má nyní novou možnost, novou strategii, nová přesvědčení. 
  8. Příště budete myslet jinak. I když se někdy nedaří, pocity jsou v pořádku, vaše potřeby jsou důležité, máte pro sebe pochopení, nejste oběť, nevyčítáte si, nesrážíte se. Máte se rády. Jste tu pro sebe. Dopřejete si odpočinek, požádáte o pomoc, obnovíte své hranice.

Tak nějak by to mohlo ve zkratce probíhat.