Nikoho nepřesvědčujte, aby šel na terapii

31.05.2024
"Já jsem na sezení s Tebou prošla úplnou transformací, moc mi ty tři hodiny u Tebe v křesle pomohly. Přála bych si, abych byla schopná mamku přesvědčit, aby to k Tobě šla zkusit. "
"Jak jen sem dostat mýho muže? Ten by to tak potřeboval."

Víte, co se mi v mém životě nejvíc osvědčilo (a také u klientů):

ZPRACUJ SI POCITY, KTERÉ TI ŘÍKAJÍ, ŽE DRUHÝ NĚCO POTŘEBUJE. 

To je magie. Kouzlo emocí. 

Vaše vlastní průchozí emoce vás dovedou tam, kde se vám uleví. Přestanete PŘÍLIŠ SOUCÍTIT s druhými. Buďte ok s vašimi emocemi a začnete tolerovat bolavé emoce a situace u druhých. Už je nebudete mít potřebu tolik zachraňovat a PŘEBÍRAT BOLEST. 

Pochopíte, že uvnitř je vše v pořádku a každý tam ví, co je pro něj nejlepší. 

Budete svobodní a tak budete z toho místa klidu v sobě moct SKUTEČNĚ PODPOŘIT vašeho blízkého / dítě / rodiče / partnera / kamarádku... 

Pamatujte, že opravdu NEVÍME, CO JE DRUHÉHO TA SPRÁVNÁ CESTA, co si má tady prožít a projít, aby se rozvíjel na všech úrovních, na úrovni duše zejména. Povolte. Dýchejte. Souciťte, ale tak akorát.

Jak nepřebírat zodpovědnost za druhé a být skutečnou pomocí krok po kroku

  1. Ptejte se, co ve vás situace a emoce druhého vyvolávají? Čeho se bojíte, když potřebujete, aby s tím druhý něco dělal. 
  2. Je tu nějaké mladší já, pro které byly emoce druhého ohrožující, bolavé, nepříjemné a se kterými si nevědělo rady, a tak si osvojilo strategii, jak se s tím vypořádat? Sebrat všechny starosti druhému na sebe? Energeticky zklidnit, být hodná, mít vzorné známky, nepřidělávat starosti? Nebo pomáhat a přebírat zodpovědnost za blaho druhého? Stoupnout si do role partnera / partnerky rodiče? Tlumit emoce, onemocnět a nemuset nic a přitáhnout si péči, ...Jen si to uvědomte, poděkujte a prodýchejte, pusťte to. 
  3. Opečujte tu malou/malého ve vás tenkrát, co se tolik snažila. 
  4. Představte si, že má druhý svoji vnitřní sílu žít svůj život podporovanou svou duší. Představte si svůj vlastní kužel světla, svůj zdroj a to samé má váš blízký. Není potřeba do něj zasahovat. JEN POMOCT, ABY TO DOKÁZAL SÁM. To je maximum a zdravá pomoc.
  5. Poděkujte si za to, že jste lidská bytost, která (sou)cítí. Poděkujte si, že máte odvahu a chuť stále se učit a objevovat v sobě části, které jsme někde zavřeli. 

Nastolí se ve vašem vztahu rovnováha a vřelost. 

Často se najednou něco zprůchodní i u druhého nebo se dokonce jejich situace nebo vztah mezi vámi začne zlepšovat.

Nic nikomu nikdo nedluží. Nikdo není povinen naplňovat představy někoho jiného.

Každý hluboko uvnitř ví, co má dělat a kdy (platí i pro děti).

Budete tomu důvěřovat nebo odevzdávat svou energii tam, kde není vítána, a trápit se?

Dovolte si poléčit, co ve vás kdysi zůstalo uzamčené