Sebeláska: jak přijmout to, co na sobě nemáme rádi

13.02.2020

Mít se rád. Přijímat se. Sebeláska. Jak na to? Kde začít? Mít se rád je nejpodstatnějším základem, od kterého se odvíjí celý seberozvoj. Ať se jedná o změnu vzorců chování, podporu našich talentů nebo vyřešení našich psychických a emocionálních zranění. Je to báze pro pocit štěstí, pro to, abychom dobře vycházeli s druhými, pro vykonávání naplňující práce, pro zajištění dobrého zdraví a vitality. Na tom, jestli se upřímně přijímáme, stojí a padá v životě vše .

Když se nemáme rádi, nemůžeme doopravdy milovat druhého, protože ve skutečnosti ho budeme milovat proto, aby on miloval nás a vyplnil prázdnotu v našem nitru. 

Když nepřijímáme sami sebe, budeme mít tendenci kritizovat a hodnotit druhé, protože sami nedokážeme tolerovat naší vlastní nedokonalost. Budeme mít nutkání na ni poukazovat u druhých ve snaze "napravit" je, přesněji řečeno podvědomě napravit sami sebe. Proč? Protože to byl pro nás v určité fázi života sebezáchovný mechanismus. Bylo životně důležité se napravit = být dokonalý ( = podle představ druhých)? Protože nedokonalost v jakékoli podobě nesla důsledky (vzpomeňte si na své dětství, co se dělo, když jste něco neuměli, když se vám něco nepovedlo, když jste potřebovali něco jiného než druhý, když váš temperament byl jiný než se hodilo, když jste byli příliš (....) nebo naopak málo (....). Hrozilo vám, že ztratíte lásku druhých, pozornost, péči, kamarády, oblíbenost, pocit bezpečí, pocit, že někam patřím. 

Sebeláska znamená v první řadě přijímat se se vším, co k nám patří. Milovat zejména ty naše stránky, o kterých jsme se vlivem výchovy, společenských zvyklostí a našich zkušeností naučili, že jsou nepřijatelné, a tak jsme je v sobě odmítli, popřeli a uzamkli hluboko do podvědomí.

Sebeláska také znamená vidět v sobě to dobré a jedinečné a umět to v sobě procítit, znát své silné stránky a talenty, dovolit si o sebe pečovat a stavět sebe na první místo (abych měla z čeho a s radostí co dávat).

Vyzkoušejte se mnou techniku, kterou považuji za univerzální a nejvíce funkční.

Reakce klientů jsou většinou typu: "To je úleva, když vím, že tahle moje stránka, kterou jsem považovala za špatnou, je také k něčemu dobrá a může mi dokonce pomáhat. Má svoje pozitiva a já s ní už nepotřebuji v sobě bojovat."

Práce s nepřijatými částmi naší osobnosti

Příprava

Dopřejte si chvíli někde v klidu o samotě, začněte zhluboka dýchat, zavřete si oči a pozvolna uvolňujte celé své tělo. Můžete si představit, že sedíte na nějakém svém oblíbeném místě nebo si ho můžete vymyslet. Představte si nebo prociťte střed vašeho těla kolem páteře. Pokud vám to přijde přínosné, můžete si představit, pocítit nebo zkrátka vědět, že se to nějak děje, a chodidly jakoby zapusťte kořeny hluboko do země a vnímejte, jak k vám těmi pomyslnými kořeny plyne od země klid, jistota, bezpečí, láska, přijetí. Vnímejte "pevnou půdu pod nohama." Na temeni hlavy si představte, pociťujte, vnímejte, že se otevírá krásná květina a do ní shora proudí nebeská energie (božská/vesmírná energie, energie vyššího já apod.).

Pokud si potřebujete vytvořit větší pocit bezpečí a jistoty, můžete si k sobě pozvat nějakou důvěryhodnou podpůrnou osobu. Může to být rovněž nějaká imaginární vyšší moc, ve kterou věříte (anděl strážný, bůh, vyšší já, duše).

Můžete si celý proces také psát na papír.

Prozkoumání nepřijaté části

1. Takto uvolněni pozvěte tu část sebe, kterou vnímáte jako problematickou, ze které jste zmateni, kterou na sobě nemáte rádi, ze které máte strach, zkrátka kterou jakkoli odmítáte nebo k ní pociťujete odpor.

  • Příklad: Nemám ráda své tělo (nebo některou jeho část). Nelíbí se mi, jak vypadám. Pozvu si tedy tu část, která odmítá mé tělo. Ten hlas uvnitř mysli, který vás kritizuje za váš vzhled. Můžete si pozvat i představu oné fyzické části těla, kterou nemáte rádi.

2. Nyní se otevřete vnitřnímu intuitivnímu dialogu. Nic není špatně, i kdyby to probíhalo trochu jinak, než tu popisuji. Naslouchejte sami sobě.

Kdybyste tu část mohli vidět jako osobu, jak by vypadala? Jak by se tvářila?

Možná se vám v představě objeví jako nějaký předmět, zvíře nebo jen barva nebo pocit apod. Dovolte podvědomí, ať vám ukáže svou verzi. Nic neposuzujte. Nemůžete udělat chybu.

Pokud je to předmět, jakou barvu, povrch, velikost má?

Co ve vás tato část vyvolává za emoce a pocity? Co z ní cítíte?

Veďte s ní intuitivní dialog. Můžete jí klást například tyto otázky:

Jak se cítíš?

Co se mi snažíš zajistit, když děláš .... (dosaďte si nežádoucí chování nebo projev).

  • V našem příkladu to může být "Co se mi snažíš zajistit, když kritizuješ moje tělo?"

Naslouchejte. Pamatujte, že za každým naším vnitřním kritikem nebo jinou částí z nás, která nám způsobuje v životě potíže, stojí snaha něco "dobrého" nám zajistit - většinou se jedná o lásku, pozornost, bezpečí, jistotu, klid, odpočinek, přijetí apod. ale dělá to nešikovným způsobem. Říkáme tomu sekundární výhody.

  • V našem případě to může být snaha o dokonalost za účelem získání něčeho pro mě výhodného. Když budu dokonalá, hezká, štíhlá, budou mě mít druzí rádi, získám lásku muže, budu se mít ráda, budu se cítit dobře, budu cítit svou hodnotu - jsem dobrá, když jsem štíhlá, budu úspěšná, budu mít více přátel ap.

Co ve skutečnosti potřebuješ?

Je možné, že vaše konkrétní část vám potřebuje něco říct, vyjádřit emoce, svěřit se a sdělit vám, proč se chovala tak, jak se chovala a co od vás potřebuje. Dovolte jí promluvit. Naslouchejte s otevřeným srdcem.

Vyjádřete své pocity

3. A teď je řada na vás. Nyní vyjádřete vše, co máte na srdci vůči této části. Neberte si servítky, pokud to tak cítíte. Mluvte nahlas, pokud můžete nebo pište na papír. Je účinnější to nějakým způsobem vyjádřit z těla ven než to jen nechat odehrávat ve vaší mysli. Dostaňte ze sebe vše, co potřebujete a příliš to nekontrolujte. Soustřeďte se na své emoce a z nich mluvte, spíše než z mysli. Vyjádřete, jak a čím vám tato část ztrpčovala doteď život, jak se to ve vašem životě projevovala. Zhluboka dýchejte a nechejte odplynout všechny emoce, slova, slzy. Vítejte vše, co přichází a dovolte tomu odejít.

Pokračujte do té doby, než se budete cítit vyprázdněni a pocítíte úlevu.

Pokud chcete, aby vaše část nějak reagovala na to, co od vás slyšela, nechte jí také promluvit z otevřeného srdce.

Cílem je dojít k určitému pocitu smíření, můžete cítit soucit s vaší problematickou částí, lásku, přijetí, pochopení nebo jen vnitřní klid, že jste ze sebe dostaly vše, co potřebovalo ven.

Nový úkol, nová dohoda

4. Nyní řekněte své části, že jste rozhodnuti začít vaše potřeby zajišťovat zdravějším způsobem a že potřebujete její spolupráci.

Zeptejte se sami sebe nebo své části, jakým způsobem by vám mohla pomoci zajistit to, co potřebujete (např. lásku, dobrý pocit ze sebe, přijetí sebe sama, podle toho, co jste zjistili výše) tak, aby to bylo v souladu s vámi? Dejte jí nový úkol, který pro vás bude přínosný.

  • V našem případě to může být například to, že jako vnitřní kritický hlas vás svou náturou může jemně hlídat, abyste jedla zdravě (pokud to cítíte jako zdravé řešení), abyste cvičila pro váš příjemný pocit a zdraví nebo abyste si věnovala větší péči o své tělo. Může vás upozorňovat na momenty, kdy si potřebujete připomenout, že se máte ráda, může vám pomoci najít způsoby, jak se hýčkat apod. Buďte kreativní a společně vymyslete nové způsoby, jak svou "ochrannou" část využít zdravým příjemným a přínosným způsobem.

Možná to nevymyslíte hned. Nápady chodí v různých momentech, zejména tehdy, když na sebe netlačíte. Důležité je, abyste cítili volnost, neutrální pocit nebo dokonce lásku a přijetí k vaší části. Udělali jste důležitý krok směrem k většímu přijetí sebe sama. Pokud cítíte ještě nějaký odpor, zopakujte dialog, dokud nepocítíte úlevu a smíření.

Podejte si ve své představě ruku na znamení nové společné dohody. Pokud to tak cítíte, můžete se v představě obejmout.

5. Poděkujte své části za společnou práci, nechte všechny představy zmizet a vraťte se vědomím do místnosti, kde se nacházíte. 

Zavnímejte tělo, nadechněte se, protáhněte a usmějte se.

Chvíli ještě seďte a vstřebávejte novou zkušenost. Můžete si sepsat vaše pocity či uvědomění.

Takto můžete pracovat s jakýmkoli aspektem, vlastností, emocí, vzorcem chování, kde cítíte odpor či silné emoce. Všude tam, kde si říkáte, že jste "PŘÍLIŠ..." nebo "MÁLO...".

Touto prací přijímáme sami sebe, dáváme si lásku a stáváme se celistvými bytostmi, což je hluboce naplňující láskyplná zkušenost. Ordinujte si často! 😊

Hodně štěstí!

Linda

Článek a vizualizace v audio podobě

Chci dostávat upozornění
na nové články

* vyplněním tohoto formuláře berete na vědomí Zásady zpracování osobních údajů a souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit kliknutím na odkaz v každém e-mailu.