8 kilo emocí pryč

27.12.2021

Mnoho z vás se mě ptá na mou zkušenost s Podzimní detoxem od Jíme jinak, tak zde je moje hodnocení. Musím hned v úvodu říct, že tenhle detox byla jedna z nejlepších zkušeností a investicí. Mojí prioritou č. 1 v tomto roce 2021 bylo starat se lépe o své tělo, mít více energie, cítit se zdravě a vitálně a také zhubnout (10 kg konkrétně, když už jsem teda něco měla dát na papír, díky, Stáňo Stiborová www.stanastiborova.cz ) , protože jsem (kromě mých dvou těhotenství) nikdy nevážila tolik jako letos. A musím zmínit, že váhu a vážení jsem nikdy neřešila, protože pro mě je směrodatné jedině to, jak se v mém těle cítím a do čeho se vejdu nebo na kolik je mi co volné nebo těsné. Nicméně můj muž poprvé za 15+ let koupil letos i tu váhu, takže jsem měla i tuto možnost kontroly.

Jako už několikrát za poslední léta jsem si na jaře dala mou oblíbenou "Mačingovou" - její 28denní detox - https://macingova.com/cs/ a to hned 2x za sebou. Nicméně úderem léta začaly kafíčka s kamarádkami, vše vzalo za své a já si dopřávala celé léto takovým způsobem, že to jsem v životě nezažila. Cítila jsem se hůř a hůř a evidentně jsem měla plno práce zpracovávat úplně jiná témata.

Nejenže se tedy můj záměr neplnil, naopak jsem se od něj hodně vzdalovala. Vzdala jsem to a řekla si, že to zkusím s novým rokem, protože na podzim a v zimě je hloupost snažit se hubnout. Ale víme, jak to funguje, že? Když má člověk silný záměr, navíc nastavený v lednu (podle feng shui má záměr stanovený v lednu velkou sílu Buvola) a řádně na očích (na nástěnce), tak se" celý vesmír spojí, aby to uskutečnil." 😊

V září ovšem přišla ta populární "nemoc, o které se nesmí psát." To celoletní dopřávání si a staré programy typu "potřebuji mít vše hotovo," dokonaly své dílo. Moje drahé moudré tělo mě zastavilo na pěkné 3 týdny. Naordinovala jsem si opět na měsíc mojí starou dobrou osvědčenou Mačingovou. Jenže co dál? Okamžitě mi váha klesla a já se cítila očištěná po všech stránkách. Nechtělo se mi vracet do starého. 

Problém ovšem byl v tom, že jsem se z nějakého důvodu nikdy nedostala s tímto systémem dál než k té skvělé osmadvacítce, kterou miluji, natož abych se takhle stravovala dlouhodobě udržitelně. A to mi vadilo.

V tu chvíli jsem vyslala silný záměr, aby mi do cesty přišlo něco, co bude Mačingovou doplňovat (už jsem z ní byla taky lehce přejedená a znuděná) a co bude skutečně udržitelné, u čeho bych zůstala dlouhodobě, co by mi chutnalo, čemu bych byla ochotna věnovat drahocenný čas a chuť vařit (mým smyslem života fakt není stát u plotny, ráda pouze peču). Potřebovala jsem systém, který by mě vedl, motivoval, abych nemusela přemýšlet, co nakoupit, co a jak vařit (to mě strašně vyčerpává), který by mi tu cestu zkrátka nalajnoval a já bych po ní jen kráčela.

A tehdy mi přišel email od Markéty Strnadové ( www.marketastrnadova.cz), kde zmínila výbornou zkušenost s Jíme jinak. Zhltla jsem nadšeně jejich Videokurz zdarma a nesmírně se zaradovala, že bude od půlky října 8týdenní kurz Podzimní detox - Vánoce jinak. Záměr splněn!

Nechci tady příliš dlouze psát, jak geniálně zpracovaný a neskutečně obsáhlý je tento kurz. Zde si o něm můžete přečíst: https://www.jimejinak.cz/vyzva-se-blizi-jdete-do-toho-se-mnou/. Je rozdělen na začátečníky a pokročilé, protože příznivci si to dávají opakovaně (což teď naprosto chápu). Každý týden vám dojde nákupní seznam a jídelníček, několik videí a check-list. Je to vše velmi pozvolné a nenásilné, vedené s lehkostí a radostí. Každý týden jsme postupně vynechali maso, mléko, vejce a týden před adventem mouku. Do toho jsme každý týden uklízeli jednu místnost v domově, abychom měli uklizeno v těle, na duši i v prostoru, hlavně v klidu a včas, a mohli si užít advent. Mraky užitečných tipů i pro mě, která jsem notorický uklízeč a vyhazování a třídění věcí je pro mě radostí a rituálem několikrát do roka, a i přesto jsem načerpala spoustu nových tipů. K tomu ještě každý týden super lekce jemného cvičení - milé překvápko - s mou bývalou klientkou Ivčou. A MNOHO DALŠÍHO. Záběr toho kurzu je opravdu obrovský.

Co se mi za ty 2 měsíce podařilo

 • Oprášila jsem a prohloubila principy zdravého stravování a vaření (makrobiotika), nejcennější jsou věci jednoduché, takže především "dostatečné kousání" (balzám na mé zažívání) a princip kompletního talíře (obiloviny, luštěniny, zelenina).
 • Moře receptů (nevyčerpatelná studnice nového, tzn. že se hned tak neznudím a udržím tím pádem motivaci).
 • Zhubla jsem 8 kg, hrudník -4 cm, v pase -8 cm, boky -7 cm. Srovnávací fotky, které byly doporučené si udělat na začátku a na konci jsem tedy nedělala a trochu mě to teď mrzí.😊 Tak aspoň jsem vytvořila tu nedokonalou koláž výše.  To celé BEZ NĚJAKÉHO INTENZIVNÍHO PRAVIDELNÉHO CVIČENÍ! Občas jsem tančila, ale pak cvičila lehce jen protahovací cviky, Pozdrav slunci a čikung. Ani jsem nezvládala moc procházky, tedy žádné kardio krom chvílemi ten tanec. Takže až přidám i pravidelný pohyb, bude to ještě lepší.
 • Zmizely migrény, které se někdy ukazovaly hlavně kolem menstruace. Průběh menstruace úplně jiný, pohodový, to prostě poznáte. Z toho mám asi největší radost hned po těch shozených kilech.
 • Zmizela nekontrolovatelná chuť na sladké, dojídání se, kompenzování chutí ode zdi ke zdi. Já jsem celoživotní sladkomil. Ale vím už ze zkušenosti s Mačingovou, že pokud jím pravidelně výživné jídlo, chutě mizí. Tady navíc ještě zmizelo to vyrovnávání chutí, protože to jídlo podle Jíme jinak je tak vyvážené jak výživou, tak chutěmi, že po něm nepotřebujete nic. A to je teda úžasný pocit harmonie v těle.
 • 3 měsíce jsem neměla kafe (kromě asi jednoho na oslavě narozenin). Já to s kafem nikdy nepřeháněla, tak průměrně 1 denně, max. 2. Kompenzovala jsem si tím pohodu, zastavení se, byl to rituál, který mi ale v mém případě odčerpával energii z těla. Kafe jako doping energie nechybělo, jen ten pocit pohody s ním spojený a chuť, ale teď si ho můžu dát prostě občas, slavnostně a hotovo. Určitě se ho nevzdávám nadobro. Jen to teď bude vše vědomě, s mírou a s vědomím, že vím, co si můžu dovolit a jak to "opravit" a dostat se znovu do rovnováhy.
 • Napekla jsem zdravé a DOBRÉ vánoční cukroví - na to jsem skutečně pyšná. To nebylo úplně lehké.
 • Lepší psychika a pocit harmonie s tělem. To je ten nejlepší pocit!
 • Jídla byla tak výživná, že nakonec jsem většinu času jedla pouze 2x denně - snídaně a pozdní oběd. Prostě nebyl hlad.
 • Vaření a příprava jídel mě bavila!!! Zázrak!

Co bylo výzvou

 • Čas na přípravu - každý víkend jsem se nořila do receptů a příprav nákupů, to bralo skutečně dost času.
 • Čas v kuchyni - přiznávám, to bylo nejnáročnější, na začátku je to fakt mazec, ale postupem času jsem pochopila principy a zvykla si na "myšlení dopředu", co namočit přes noc, co uvařit dopředu, jak využít to, co mám v lednici. Chce to vydržet! Ale to jídlo bylo tak dobré, že jsem motivaci udržela. Jak i autorka kurzu nabádá, dělala jsem vše tak, jak bylo v mých možnostech, a tak jsem si řekla, že si uvařím každý den jedno plnohodnotné jídlo a to bude stačit. Ráno jsem si většinou dělala sladké kaše podle zásad z kurzu a kombinovala s Mačingovou. A také jsem nedodržovala pravidlo, že se jídlo nesmí ohřívat. Jedno jídlo jsem třeba měla na dva dny a neřešila jsem to.
 • Vaření pro zbytek rodiny - to je asi největší problém, se kterým je třeba se poprat. U nás to vypadalo tak, že většinu jídel se mnou jedla pouze Sára a můj zlatý muž vařil pro sebe a Davida (maso). 😊 Občas jsem k mému vaření tedy zvládla nějakou tu rychlovku i pro zbytek rodiny, ale upřímně se mi to neplnohodnotné jídlo ani nechtělo připravovat...přišlo mi to děsně divné cpát do nich něco, o čem vím, že není úplně fajn, ale zase je potřeba respektovat, jak to kdo má.

Prostor pro zlepšení

 • Jíst nejpozději v 18.00 hodin. To je zatím sci-fi, ale budu to zkoušet.
 • Dodržovat půst podle fáze Měsíce. To se mi moc líbí, ale většinou jsem si to uvědomila pozdě.
 • Pravidelné procházky a cvičení.

Musím také zmínit skvělý blog a ebook, na který jsem rovněž narazila teď na podzim a čerpala z něj: Chutně bez lepku, mléka a cukru - Mária Jurková.

Co bylo nejdůležitější

Celý rok 2021 byl náročný pro všechny z nás a já zpracovala spoustu hlubokých témat. Těch 8 kil vnímám především jako emocionální kila, kterými moje tělo kompenzovalo nedostatečnou ochotu mít se ráda natolik, že věnuji čas péči o své tělo a jeho výživě. Vše je provázané.

Vánoce si užívám vědomě tak, jak mi tělo dovoluje. Příliš se neomezuji, ale tak nějak přirozeně cítím, kdy už mi na těle není dobře. Pak si uvařím dobré jídlo a okamžitě vnímám tu harmonii. Opravdu cítíte ten rozdíl a ten je nejlepší motivací.

Mám zaplacený Klub Jíme jinak a už teď se těším na Jarní detox! 😊 

Líbil se vám článek?

Přihlaste se k odběru nových příspěvků.