Emoce potřebují pohyb

01.10.2021

Emoce je silná energie v našem těle a potřebuje se hýbat. Co se stane s řekou, která nemá vytyčené jasné koryto a silné břehy nedrží její směr? Začne se nekontrolovatelně rozlévat. A když se jí něco postaví do cesty? Pokud nemá kudy překážku obtéct, začne se hromadit, nabírá na síle, až se hráz protrhne a přijde povodeň, která smete všechno kolem. S emocemi je to podobné. 

Když si je neuvědomujeme, tak od nich utíkáme pryč, snažíme se je blokovat a když už nejdou udržet, vylejeme si je na druhých, dostáváme panické a úzkostné ataky, jsme v depresi. A když od nich utíkáme a neřešíme je, je to jako s tou řekou - dělají si s námi, co chtějí a začnou se "rozlévat" a podprahově ovlivňovat celý náš život. 

Když se je snažíme blokovat, hromadí se, protože emoce znamenají energii v pohybu (z latinského motio - pohyb emotio nebo také emovere - pohybovat se směrem ven, vytékat - "energy in motion"). Potřebují proudit. Když nemají kam, energie stagnuje a začne zahnívat jako stojatá voda - tzn. začnou časem v těle působit problémy.

Když se emoce hromadí dlouho, tak jako ta řeka získají obrovskou sílu a jednoho dne se ona zmiňovaná hráz protrhne a podkope naši důstojnost, naše vztahy nebo naše zdraví.

Co tedy od nás emoce potřebují? 

Vědomé zacházení. 

Pomyslné koryto, směr proudění a vybití jejich síly. Aby proudily volně a měly sílu tak akorát, abychom z nich vytěžili to, k čemu je máme - JE TO NÁŠ INFORMAČNÍ SYSTÉM, řeč těla a duše. Ukazují nám, co je pro nás dobré a co už ne. Kudy máme jít a kudy nikoliv. 

A pokud se teď divíte nebo děsíte... Máme jednat podle svých emocí?? MÁME PŘEDEVŠÍM NEJDŘÍV NASLOUCHAT, CO NÁM SDĚLUJÍ a pak zvážit, jakým způsobem s tou informací naložit. To je ideální spolupráce emocí a intelektu. 

Příklad

Všimnu si, že cítím celý den podráždění (kategorie VZTEK) a místo toho, abych vybuchla na dítě, že něco neudělalo, protože moje "přehrada" právě praská ve švech, všimnu si toho podráždění vědomě, zeptám se, co se ve skutečnosti děje a co potřebuji a třeba zjistím, že se bojím, že zítra v práci dobře neodprezentuji klientovi nabídku, protože jsem neměla čas na pořádnou přípravu....nebo že jsem ve skutečnosti naštvaná na svého partnera, se kterým jsem včera nedořešila nějakou situaci nebo že toho mám pár dní už nad hlavu.

Když moje emoce doručila INFORMACI, můj intelekt mi může pomoci udělat odpovídající kroky k nápravě. 

 Jak umožnit emocím proudit vědomě

(abychom je nepotlačovali, ani je nenechávali rozlít do deprese nebo vybuchovali na druhé)

  • KDE A JAK JE FYZICKY CÍTÍM? Dýchejte a uvědomte si fyzické pocity v těle. Jak se emoce projevuje? Jak poznáte, že cítíte strach, hněv, smutek, bezmoc? Pozorujte, dýchejte.
  • DEJTE JÍ VNITŘNÍ HRANICI. Představte si, že vaše tělo má vnitřní hranici, okraje, přes které nic neprojde ven. Vnímejte ji jakýmkoli způsobem. 
  • NECHTE JI PROUDIT S VAŠÍM DECHEM. Prociťte si to, co cítíte a přestavte si, že tuto emoci prodýcháte POUZE UVNITŘ VAŠEHO TĚLA. Vy určujete, kudy bude proudit, jak rychle, s jakou intenzitou. Zároveň jí v rámci vašeho těla dovolujete volný pohyb a vítáte ji. Dýchejte s tou emocí. 
  • HÝBEJTE SE. Pokud máte prostor, můžete se začít hýbat podle té emoce, kterou cítíte, s cílem dovolit emoci bezpečně projít tělem. Vaše tělo přesně ví, jak tu energii zpracovat.
  • O ČEM MĚ INFORMUJE? Pokud máte čas, zeptejte se, proč tato emoce přišla a co potřebujete? Na co vás upozorňuje? Co potřebujete udělat, změnit?
  • UZEMNĚTE JI. Pak jí dechem nebo pohybem směrujte přes pánev, nohy a chodidla do země. 
  • VYTŘESTE SE. Můžete se vytřást celým tělem (5- 10 min se pohupovat s pokrčenými koleny), můžete si zatančit. Udělat cokoli je vám příjemné pro integraci.

Líbil se vám článek?

Přihlaste se k odběru nových příspěvků.

Nejnovější články na blogu

Rok 2023 je z pohledu čínské kosmologie rokem Vodního zajíce. Hlavním úkolem Zajíce je adaptovat se na změnu, kterou loni velmi prudce nastartoval vodní Tygr, obnovit ztracenou stabilitu a rovnováhu, zpomalit a uvědomit si, co nového se zrodilo, vnitřně to prozkoumat a začít se o to nové starat. Pokud pro to nové letos připravíme dobré podmínky,...

Snažit se být v pohodě, myslet pozitivně, být v klidu, odpustit někomu, přijímat se, milovat se, když v sobě máte silné emoce, je jako chtít rozjet auto se sešlápnutým plynem i brzdou zároveň. V lepším případě budete jen stát na místě, v horším zničíte auto.

Rok 2022 je z pohledu čínské kosmologie rokem vodního Tygra. Hlavním úkolem Tygra je směle a razantně vykročit na novou cestu tohoto dvanáctiletí, kterou jsme si za pomoci Buvola v roce 2021 po důkladném promyšlení zvolili. Tygr má letos už jen "číhat" na nové příležitosti, které ladí s naší novou cestou, a bez velkého rozmýšlení po nich "skočit" a...

Mnoho z vás se mě ptá na mou zkušenost s Podzimní detoxem od Jíme jinak, tak zde je moje hodnocení. Musím hned v úvodu říct, že tenhle detox byla jedna z nejlepších zkušeností a investicí. Mojí prioritou č. 1 v tomto roce 2021 bylo starat se lépe o své tělo, mít více energie, cítit se zdravě a vitálně...

Kmen Lakotů měl takový zvyk. Když někdo z jejich kmene onemocněl, všichni se kolem něj shromáždili a společně mu PODĚKOVALI ZA TO, ŽE JIM JEHO NEMOC UKAZUJE NA NĚJAKOU DISFUNKCI V KMENI. Uvědomila jsem si, že přesně toto je moje vlastní zkušenost s mými dětmi a zkušenost mých klientů.