Emoce potřebují pohyb

01.10.2021

Emoce je silná energie v našem těle a potřebuje se hýbat. Co se stane s řekou, která nemá vytyčené jasné koryto a silné břehy nedrží její směr? Začne se nekontrolovatelně rozlévat. A když se jí něco postaví do cesty? Pokud nemá kudy překážku obtéct, začne se hromadit, nabírá na síle, až se hráz protrhne a přijde povodeň, která smete všechno kolem. S emocemi je to podobné. 

Když si je neuvědomujeme, tak od nich utíkáme pryč, snažíme se je blokovat a když už nejdou udržet, vylejeme si je na druhých, dostáváme panické a úzkostné ataky, jsme v depresi. A když od nich utíkáme a neřešíme je, je to jako s tou řekou - dělají si s námi, co chtějí a začnou se "rozlévat" a podprahově ovlivňovat celý náš život. 

Když se je snažíme blokovat, hromadí se, protože emoce znamenají energii v pohybu (z latinského motio - pohyb emotio nebo také emovere - pohybovat se směrem ven, vytékat - "energy in motion"). Potřebují proudit. Když nemají kam, energie stagnuje a začne zahnívat jako stojatá voda - tzn. začnou časem v těle působit problémy.

Když se emoce hromadí dlouho, tak jako ta řeka získají obrovskou sílu a jednoho dne se ona zmiňovaná hráz protrhne a podkope naši důstojnost, naše vztahy nebo naše zdraví.

Co tedy od nás emoce potřebují? 

Vědomé zacházení. 

Pomyslné koryto, směr proudění a vybití jejich síly. Aby proudily volně a měly sílu tak akorát, abychom z nich vytěžili to, k čemu je máme - JE TO NÁŠ INFORMAČNÍ SYSTÉM, řeč těla a duše. Ukazují nám, co je pro nás dobré a co už ne. Kudy máme jít a kudy nikoliv. 

A pokud se teď divíte nebo děsíte... Máme jednat podle svých emocí?? MÁME PŘEDEVŠÍM NEJDŘÍV NASLOUCHAT, CO NÁM SDĚLUJÍ a pak zvážit, jakým způsobem s tou informací naložit. To je ideální spolupráce emocí a intelektu. 

Příklad

Všimnu si, že cítím celý den podráždění (kategorie VZTEK) a místo toho, abych vybuchla na dítě, že něco neudělalo, protože moje "přehrada" právě praská ve švech, všimnu si toho podráždění vědomě, zeptám se, co se ve skutečnosti děje a co potřebuji a třeba zjistím, že se bojím, že zítra v práci dobře neodprezentuji klientovi nabídku, protože jsem neměla čas na pořádnou přípravu....nebo že jsem ve skutečnosti naštvaná na svého partnera, se kterým jsem včera nedořešila nějakou situaci nebo že toho mám pár dní už nad hlavu.

Když moje emoce doručila INFORMACI, můj intelekt mi může pomoci udělat odpovídající kroky k nápravě. 

 Jak umožnit emocím proudit vědomě

(abychom je nepotlačovali, ani je nenechávali rozlít do deprese nebo vybuchovali na druhé)

  • KDE A JAK JE FYZICKY CÍTÍM? Dýchejte a uvědomte si fyzické pocity v těle. Jak se emoce projevuje? Jak poznáte, že cítíte strach, hněv, smutek, bezmoc? Pozorujte, dýchejte.
  • DEJTE JÍ VNITŘNÍ HRANICI. Představte si, že vaše tělo má vnitřní hranici, okraje, přes které nic neprojde ven. Vnímejte ji jakýmkoli způsobem. 
  • NECHTE JI PROUDIT S VAŠÍM DECHEM. Prociťte si to, co cítíte a přestavte si, že tuto emoci prodýcháte POUZE UVNITŘ VAŠEHO TĚLA. Vy určujete, kudy bude proudit, jak rychle, s jakou intenzitou. Zároveň jí v rámci vašeho těla dovolujete volný pohyb a vítáte ji. Dýchejte s tou emocí. 
  • HÝBEJTE SE. Pokud máte prostor, můžete se začít hýbat podle té emoce, kterou cítíte, s cílem dovolit emoci bezpečně projít tělem. Vaše tělo přesně ví, jak tu energii zpracovat.
  • O ČEM MĚ INFORMUJE? Pokud máte čas, zeptejte se, proč tato emoce přišla a co potřebujete? Na co vás upozorňuje? Co potřebujete udělat, změnit?
  • UZEMNĚTE JI. Pak jí dechem nebo pohybem směrujte přes pánev, nohy a chodidla do země. 
  • VYTŘESTE SE. Můžete se vytřást celým tělem (5- 10 min se pohupovat s pokrčenými koleny), můžete si zatančit. Udělat cokoli je vám příjemné pro integraci.

Líbil se vám článek?

Přihlaste se k odběru nových příspěvků.

Nejnovější články na blogu

Kmen Lakotů měl takový zvyk. Když někdo z jejich kmene onemocněl, všichni se kolem něj shromáždili a společně mu PODĚKOVALI ZA TO, ŽE JIM JEHO NEMOC UKAZUJE NA NĚJAKOU DISFUNKCI V KMENI. Uvědomila jsem si, že přesně toto je moje vlastní zkušenost s mými dětmi a zkušenost mých klientů.

Emoce je silná energie v našem těle a potřebuje se hýbat. Co se stane s řekou, která nemá vytyčené jasné koryto a silné břehy nedrží její směr? Začne se nekontrolovatelně rozlévat. A když se jí něco postaví do cesty? Pokud nemá kudy překážku obtéct, začne se hromadit, nabírá na síle, až se hráz protrhne a přijde povodeň, která smete...

Podle největšího odborníka na trauma Petera Levina je největší riziko vzniku traumatu u dětí u lékaře, během lékařských procedur. Když bylo našemu Davidovi asi 5 let, zubařka, ke které jsme tenkrát chodili, během vyšetření zjistila, že je potřeba mu vytrhnout mléčný zub, který už překážel novému zoubku. Zubařka nic neřekla, jen se na mě a manžela...

Stalo se to v srpnu 2016 na Žítkové. Během nástavbového semináře pro terapeuty Cesty jsme si společně vyšli s místní průvodkyní na procházku tamní úchvatnou krajinou. Kdo byl na Žítkové, ten ví, že se jedná o skutečně magický a drsný kraj a my jsme tyto jeho vlastnosti záhy okusili velmi syrově na vlastní kůži.

Denně se setkávám s příběhy rodičů, kteří si už neví rady se svými dětmi, které jsou čím dál víc netečné, rezignované a depresivní. Současná situace je pro všechny čím dál náročnější. Co pro ně můžeme udělat my, rodiče, pedagogové a další pečující osoby?

Rok 2021 je z pohledu čínské kosmologie rokem kovového Buvola. Hlavním úkolem je na základě informací, které nám přinesla kovová Krysa v roce 2020, vybrat tu nejlepší novou cestu, rozhodnout se pro ni a vytyčit si jednotlivé kroky a pravidla pro její zajištění. Nadcházející rok je třeba věnovat důkladné přípravě, abychom pak po nové cestě mohli v...