Je normální nebýt OK

12.02.2023

Přijetím téhle jednoduché pravdy se často velmi ulevuje. Vidím to jako jeden ze základních léků na současné psychické stavy (nejen) našich dětí. Často je to první věc, kterou mladým klientům na sezení zmiňuji. A většinou v tu chvíli zahlídnu záblesk zaujetí, zvědavosti, zájmu, úlevy. 

"Co? Tyhle úzkosti, tyhle otravný strachy, na který už beru prášky, by mohly být OK??? 

 Ano, a nikdo nás to neučí. 

Ztratili jsme schopnost necítit se dobře. Nevíme, jak s nepříjemnými emocemi zacházet. Utíkáme. Bojujeme. Děláme cokoli, abychom se z toho nepříjemna dostali. 

Na tom by vlastně nebylo až tak nic špatného, kdybychom zároveň naslouchali informaci, kterou nám prostřednictvím emocí naše tělo sděluje. 

Nepříjemná emoce je signál těla, informace od našeho vnitřního barometru, že jsme mimo rovnováhu. Mimo naší cestu. Děláme něco, co nechceme, co pro nás není přínosné, zdravé.

Naším úkolem a cestou ven je emoce CÍTIT a NASLOUCHAT zprávě. Pak nemá emoce důvod s námi zůstávat. Vzkaz doručen. Hotovo. 

Emoce s námi zůstávají, hromadí se a pak se projevují v podobě úzkostí, strachů a nálad ve chvíli, kdy je ignorujeme, chceme se jich zbavit nebo je potlačujeme. 

A někdy to jediné, co pomůže, je přijmout stav, ve kterém se nacházíme. Přijmout, že teď mi prostě není dobře a jsem s tím OK. Jednoduše jen cítit emoci v těle, pozorovat ji, dýchat s ní.

Tip: Ptejte se upřímně sebe či dětí: 

Čeho se doopravdy bojíš? 

Pak se to většinou všechno rychle rozlouskne. Nenechme se odradit odpovědí 

"To právě nevim."

"Když si vzpomeneš na ten pocit v těle, kdy ses takhle cítil naposled?

"V covidu, když se stal konflikt ve třìdě."

......za 30 min...

"Jak se cítíš teď? 

"Odlehčeně. Břicho v harmonii."

"Co si z toho bereš?"

"Že ze všeho vzejde vždycky něco dobrýho a že se nemusim bát následků."

"Jak se teď budeš stavět ke strachům, pokud se objeví?"

"Prostě půjdu do toho." 


Pojďme našim dětem podat pomocnou ruku!

Pořiďte si záznam tohoto speciálního webináře.

Jsi na Facebooku? Přidej se do uzavřené skupiny, kde sdílím vlastní každodenní práci s emocemi, práci s mými dětmi, pořádám živá vysílání, meditace zdarma a další techniky. :-)

Nejnovější články na blogu


Důvěra je opak strachu. Když důvěřujeme, pouštíme všechny obavy, všechny scénáře mysli o tom, co by se mohlo stát. Přestáváme být na stráži. Uvolňujeme se. Jsme vyrovnaní a šťastní. Sebedůvěra přichází, když můžeme hluboce věřit sami sobě. Když se můžeme na sebe spolehnout, opřít se o sebe.

...nejdůležitějších zásada v rodičovství. Co je ta jediná skutečná věc, která zajistí, že nás vezme na vědomí, že se s dítětem dohodneme, že bude dělat to, co po něm chceme a možná i rádo, že se i v pubertě na nás obrátí, když provede nějakou blbinu, že za náma přijde, když mu není dobře?

"Moje dítě má problémy. Máš pro mě nějakou radu?", "Už jsme zkusili vše. Terapii, konstelace, psychologa, psychiatra, dostal prášky, bere už delší dobu i prášky a nelepší se, změnili jsme školu, nic, pořád stejný. Jsme zoufalí."

Přijetím téhle jednoduché pravdy se často velmi ulevuje. Vidím to jako jeden ze základních léků na současné psychické stavy (nejen) našich dětí. Často je to první věc, kterou mladým klientům na sezení zmiňuji. A většinou v tu chvíli zahlídnu záblesk zaujetí, zvědavosti, zájmu, úlevy.