Kde vzniká největší riziko traumatu u dětí?

20.09.2021

Podle největšího odborníka na trauma Petera Levina je největší riziko vzniku traumatu u dětí u lékaře, během lékařských procedur. Když bylo našemu Davidovi asi 5 let, zubařka, ke které jsme tenkrát chodili, během vyšetření zjistila, že je potřeba mu vytrhnout mléčný zub, který už překážel novému zoubku. Zubařka nic neřekla, jen se na mě a manžela "významně" podívala, náznakem něco prohodila a začala instruovat sestru. 

Její úmysl jsem okamžitě prokoukla a nahlas a důrazně jsem ji vybídla, ať mi řekne, co se chystají dělat. Na to na mě paní zubařka opět napůl spiklenecky pokývla, něco zamumlala a pokračovala v instrukcích sestry. Řekla jsem nahlas, zda to znamená, že Davidovi budou trhat zub. Konečně řekla, že ano. 

Obrátila jsem se na Davida a řekla mu jasně, co ho čeká a co přesně paní zubařka bude dělat, abych uklidnila jeho nejistotu a především zabránila hrozícímu šoku z něčeho, co vůbec nečeká. Vše proběhlo naprosto v pohodě. 

Chápu "starou školu" paní zubařky. Uděláme to rychle a nenápadně a dítě si ani nevšimne. Nestihne udělat scénu, nestihne se bát. Všichni to budeme mít rychle za sebou. OMYL. CELÉ ŠPATNĚ.

Dnes už víme, že dítě si sakra všimne. Především jeho tělo už nikdy nezapomene. Bude se bát příště ještě víc, protože zažilo, že "útok" může přijít kdykoli a odkudkoli bez varování, navíc od někoho, kdo se tváří, že to s ním myslí dobře, kdo mu chce pomoct. Tak odteď se musí mít na pozoru o to víc. Stres. Stažení. Nejistota. Nedůvěra. Úzkost. Nespolupráce. Ještě větší scény. 

To byla poslední návštěva naší rodiny u této paní zubařky (rodinné známé!). Dnes máme skvělého pana zubaře, který vše trpělivě vysvětluje nejen našim dětem, ale i nám s mužem a na kontroly se snad i těšíme. 

POSTAVTE SE ZA SVOJE DĚTI! VŽDY a co nejvíce je to možné. Důvěřují nám a to je to nejcennější. Respektujte jejich emoční i fyzické tělo, jejich čas a potřebu vědět, co se bude dít. 

Hledejte zdravotníky, kteří ví, že klidné dítě se uzdravuje rychleji a také lépe spolupracuje. Odejděte od těch, kteří toto nechápou. V sázce je přesvědčení dítěte, zda je tento svět důvěryhodný nebo ne. Šiřte povědomí. 

Co můžeme dělat pro naše děti, abychom zamezili rozvoji traumatu?

Skvělý terapeut Peter Levine, který je jedním z největších odborníků na dětské trauma nabádá zdravotníky‍, aby dodržovali tyto zásady, citace z knihy Léčba traumatu (2018): 

 • Povzbuzujte rodiče k tomu, aby zůstali se svými dětmi. 
 •  Co nejvíce věcí vysvětlujte předem. 
 •  Oddalujte procedury do chvíle, kdy dítě bude klidné.

A pokud už jste s dětmi něco nepříjemného zažili.

 • MLUVTE S NIMI O TOM. 
 • Dopřejte jim dodatečně se vyplakat ve vašem náručí. 
 • Ujistěte je, že jejich pocity, reakce a potřeby jsou naprosto v pořádku.
 • Případné chvění nebo třes těla je velice žádoucí - tělo vybíjí energii zablokovanou traumatem. Nesnažte se to zastavit, naopak ujistěte dítě, že je to naprosto v pořádku. 
 • Ujistěte je, že už nikdy nedopustíte, aby se jim něco takového stalo a že budete společně vždy žádat od zdravotníků informace a trpělivost. 
 • Domluvte si spolu rituály, signály a znamení, jak vám dítě může dát rychle najevo, že potřebuje vaši pomoc a blízkost. Obnovujte důvěru.
 • Hodně ho po události objímejte, masírujte a hrajte si spolu. 
 • Dětská hra je nejlepší zbavovač traumatu.

Doporučuji skvělé knihy Petera Levine. 


Líbil se vám článek?

Přihlaste se k odběru nových příspěvků.